|
K důvodu pro obnovu řízení
Dobrý den, jsem společníkem obchodní společnosti. Můj právní předchůdce pan Novák, jako ředitel s.p., uzavřel před několika lety dohodu o vyrovnání se dvěmi fyzickými osobami, panem A a panem B. V této dohodě se pan Novák dohodl s pány A a B, že jim zaplatí částku 250.000,- Kč jako mimosoudní vyrovnání. Součástí této dohody bylo i ujednání o smluvní pokutě pro případ prodlení plátce vyrovnání, v tomto případě mého předchůdce. Já jako nástupce pana Nováka jsem odmítl zaplatit mimosoudní vyrovnání pánům A a B, kdy moje povinnost na mne přešla jako pasivum. Pánové A a B na mne podali žalobu na plnění s tím, že jim mám zaplatit zmíněných 250.000,- Kč. Okresní soud jim v rozsudku vyhověl a uložil mi povinnost zaplatit. Odvoláním jsem se dožadoval neplatnosti dohody. Krajský soud v odvolacím řízení rozsudek soudu 1. stupně potvrdil a zamítl mi možnost dovolání. Tím nabyl rozsudek právní moci a já musel zaplatit 250.000,- Kč i s úrokem z prodlení, což bylo dohromady cca 600.000,- Kč. Toto jsem zaplatil.
Následně na to podali pánové A a B žalobu novou na zaplacení smluvní pokuty ve výši cca 90.000,- Kč. Okresní soud jim opět vyhověl, stejně tak v odvolacím řízení i krajský soud. Já jsem však využil možnosti dovolání k Nejvyššímu soudu, který rozhodl tak, že rozsudek okresního soudu zrušil a věc mu vrátil k novému projednání. V odůvodnění Nejvyšší soud konstatuje, že původní dohoda uzavřená mým právním předchůdcem je neplatná, protože odporuje zákonu, můj právní předchůdce, jako ředitel státního podniku nebyl oprávněn uzavřít dohodu o finančním vyrovnání. Chtěl bych se zeptat, jestli toto rozhodnutí Nejvyššího soudu může být důvodem pro obnovu řízení v původním řízení o 250.000,- Kč podle § 228 o.s.ř. Za odpověď děkuji.
Dle mého názoru rozhodnutí Nejvyššího soudu (názor vyslovený v jeho odůvodnění) nemůže být v tomto případě důvodem obnovy řízení v původním řízení. Žaloba na obnovu řízení je v občanském soudním řádu koncipována jako mimořádný opravný prostředek, který slouží k tomu, aby mohl být znovu projednán pravomocně skončený spor nebo jiná právní věc, jestliže tu jsou skutečnosti, rozhodnutí nebo důkazy, pro které původní rozhodnutí o věcí samé z hlediska správnosti a úplnosti skutkových zjištění a skutkových závěrů nemůže obstát. Žaloba na obnovu řízení je tedy právním institutem, pomocí kterého lze dosáhnout nápravy ve věci, v níž nebyl skutkový stav v původním řízení zjištěn úplně nebo správně. Žalobou na obnovu řízení se nelze domáhat nápravy případných pochybení při právním posouzení věci nebo procesněprávních vad (Občanský soudní řád komentář, 5. vydání, C.H.Beck, str. 798).
K tomuto problému se v obdobném případu postavila i judikatura. Bylo vysloveno, že "Okolnost, že odůvodnění nálezu Ústavního soudu zahrnuje posouzení právní otázky, kterou odvolací soud posoudil v jiné věci dříve jinak, nečiní z nálezu rozhodnutí, jež by bylo důvodem obnovy podle ustanovení § 228 odst. 1 písm. a) o.s.ř."
Název rubriky - Občanské pr. - dotazy
Informace nemusí být aktuální protože byla publikována 21.11.2002 a legislativa od této doby mohla dostát změny
Poslední změna článku proběhla 21.11.2002.
Příspěvek k publikaci připravil(a) Petr Bezouška
|
...
|
|
|
Odkaz na seznam soudů: www.justice.cz
Třídění dle typu
Další rubriky
|